Gamta – stebuklinga laboratorija, kurioje gydo kiekvienas augalėlis. Tuo įsitikino ir mūsų darželio bendruomenė, įgyvendindama projekto ,,Penkiskart sveikesni‘‘ ketvirtąją dalį „Vaistažolių terapija‘‘, kurios tikslas: supažindinti vaikus su gamtos dovanomis –vaistažolėmis. Aptarti jų teikiamą naudą, gydomąsias savybes, paruošimo būdus.
Organizuojant atpalaiduojančias edukacines sveikatos valandėles „Vaistažolių terapija“ visa įstaiga maloniai pakvipo arbata. Kvepėjo mėtų lapeliais, čiobrelių, ramunėlių žiedeliais. Juk vaistažolės yra didelė gamtos dovana žmogui, tik reikia ją pastebėti ir gebėti tinkamai panaudoti. Džiugu, kad prie projekto įgyvendinimo aktyviai prisidėjo ir tėveliai. Jie kartu su vaikais vasarą rinko vaistažoles, jas džiovino. Veiklų metu vaikai klausėsi pasakojimų apie arbatą ir jos gėrimo tradicijas, susipažino su lietuviškomis vaistažolių arbatomis. Pokalbių metu pasakojo, kokias arbatas jie geria namuose, kokiomis gydosi, kai suserga. Sužinojo vaistažolių gydomąsias savybes, kokios vaistažolės tinka vienai ar kitai ligai gydyti, kur jos auga, kada renkamos, kaip jas džiovinti bei laikyti. Vaikai tyrinėjo, uostė, čiupinėjo džiovintus liepų, ramunėlių žiedus, mėtų, melisos, čiobrelio, aviečių lapus bei uogas. Žaidė lietuvių liaudies žaidimus, atliko smagias užduotis. Vaikams reikėjo iš kvapo atspėti vaistinių augalų pavadinimus, įveiki rungtį kas greičiau šaukštu išpilstys arbatą. Prieš arbatos gėrimą visi kartu atliko kvėpavimo pratimus. Gerdami arbatą ją skanino citrina ir medumi, džiaugėsi, kad ant stalo „puikuojasi“ ir vaikų, kartu su tėveliais rinktos vaistažolės.
Ypač nuotaikingą, kupiną džiugių emocijų pažintinę edukacinę valandėlę įstaigos bendruomenėje organizavo sveikos gyvensenos propoguotoja bitininkė Renolda Stepanuskaitė-Kubilienė. Ji vaikams prisistatė, kaip „Bitutė‘‘, pateikė daug naudingos informacijos apie vaistažoles, jų gydomąsias savybes, kada jos renkamos, kaip paruošiamos. Vaikai sužinojo, kokią arbatą rinktis peršalus, kurių arbatų pagalba slopinti gerklės ar pilvuko skausmų negalavimus, kokią didelę gydomąją galią turi ir medus. Apžiūrėdami, ragaudami, uostydami mažieji susipažino su bičių produktais, sužinojo jų savybes ir naudą žmogaus sveikatai.
Džiugu, jog vaikai įgijo žinių ir praktinių įgūdžių sveikatos saugojimo ir stiprinimo srityje.
Janina Brazaitienė
Ikimokyklinio ugdymo vyresnioji mokytoja